A műszaki adatok és paraméterek "szerelmeseinek" az alábbi dolgokat próbáltuk összegyűjteni, ami nagyban megkönnyíti a megfelelő profil kiválasztását. Azért gyűjtöttük ezt össze, hogy világossá váljon: keressük és kínáljuk azt a profilt, azt az üvegezést, azt a nyílászáró családot, azt a beépítési módot, amit mi a legjobbak között tartunk számon.
A legnagyobb dilemma ebben a dologban az, hogy mit vegyünk meg? NEM?! Inkább az lehetne a fő kérdés, hogy mit és azt mennyiért vegyünk-vehetünk meg.
A cél mindig egy homogén ablak-fal szigetelési közeg kialakítása. Tehát nem mivel nem ugyanúgy szigetel egy 30 cm vastag vakolt fal hőszigetelés nélkül és egy 40 cm tömör téglafal 10-15 cm hungarocell szigeteléssel, ezért az adott falszerkezethez igazodó ablak szigetelési értéknek (Uw) is meg kell ezt közelítenie. (Konyhanyelven: jó meleg a télikabát, szép a nyári szandál, de nem együtt járnak - jó esetben?!)
Ha már a lehető legjobbat akarjuk kihozni az új nyílászáróinkból, akkor a beépítés módjánál is célszerű a legjobb módszerre törekedni. A hagyományos beépítés mellett (kirögzítés után PUR habbal való hézagkitöltés és kész) létezik egy ún. RAL beépítés. Esetleges falrepedéseken át áztatva vagy a levegő páratartalmát felszívva a PUR hab nedvesen-viszesen (mint a nedves zokni, vagy a vizes mosogatószivacs) többet árt a szigetelésben (hő- és hangszigetelésben egyaránt), mint használ.
RAL beépítésnél viszont a PUR hab nincs védtelenül hagyva a víz és a páratartalom károsító hatásaival szemben. Kiegészítő víz/párazáró, belső oldalon páraáteresztő anyagok alkalmazásával a PUR hab szárazon tartható. A plusz anyag és munka miatt természetesen ez többletköltség, de hosszú távon akár megtérülhet (nedves PUR hab hézag a belső levegő páratartalmát magához vonzza és az ablakkávában penészesedés indul, amit festéssel el lehet takarni, de utólag jól megelőzni már nehéz).
Vissza a műanyag nyílászárókhoz...